Dora Hospital

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi
Bu makaleyi oyla

Kızlık zarı birçok kadın için oldukça özel bir durumdur. Vajina dış bölgesinden içeri doğru 3 cm kadar içeride olan kıvrımlı bir şekle sahip kısımdır. En fazla 2 ya da 3 mm gibi bir kalınlığa sahip olan bu hassas bölgenin etrafı ince bir takım kılcal damarlardan oluşmuştur. Görev açısından bilimsel olarak her hangi bir işlevi yoktur. Girilecek bir cinsel ilişki sırasında genişler ve bir kanamaya sebep olur. Bu da halk dikinde kadınların bekareti olarak bilinir.

Bu anatomik doku bu ya da daha farklı bir şekilde hasara uğradığı zaman genel olarak kadının bekâretinin bozulduğu söylenir. Her ne kadar bu durum böyle bilinse de bir kadının ya da genç bir kızın bu şekilde cinsel ilişkiye girip girmediğini anlamak mümkün olamaz. Bir diğer taraftan deforme olmuş kızlık zarının dikimi ile yeniden eski haline getirilmesi mümkündür. Ancak bunun için yırtığın hangi dönemde gerçekleştiği ya da dokuların nasıl bir tepki vereceği önemlidir.

Kızlık Zarı Dikimi Neden Yapılmaktadır?

Bu operasyondaki temel amaç kızlık zarını yeniden ilk şekline döndürebilmek ve bundan sonra yapılacak olan her hangi bir cinsel ilişkide tekrar kanamasını sağlamaktır. Bu tür ameliyatlar kadının kaç defa cinsel bir ilişkiye girildiğinin hiçbir önemi olmaksızın uygulanabilir ve bunu her kadın yaptırabilir. Bu konuda en fazla kullanılan kızlık zarı dikimi yöntemi genel olarak fleb yöntemidir. Bu yöntemde kızlık zarı basit bir şekilde birbirine dikilme sureti ile uygulanır ve zar yeniden eski halini alabilir. Aynı şekilde bu işlem için de bir kadının kaç kez cinsel bir ilişkiye girdiğinin hiçbir dönemi yoktur ve hatta doğum sonrası kadınlar için dahi uygulanabilir.

Yeniden aynı şeklinin almasında oldukça iş yarayan bu yöntem kürtaj olan kadınlarda da işe yarar. Ancak eğer bir kadın evlenecek ise bunu evlenmeden birkaç gün önce yaptırması önemlidir. Yoksa evlendikten sonra yapılacak bir cinsel ilişki sonrası her hangi bir kanama meydana gelmez. Bu kızlık zarı dikimi kızlık zarındaki bazı doğuştan gelen deformasyonlar da için de yapılabilir.


Yazı Güncellenme Tarihi: 20.09.2018

Yasal Uyarı: Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, site üzerinden sağlık hizmeti vermemektedir. Sağlık hizmeti sadece hastanemizde birebir verilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir!

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız

YUKARI
Estetik ve Diş Bilgi Hattı
Diğer Bölümler Bilgi Hattı