Dora Hospital

Meme Estetiği

Meme Estetiği
Bu makaleyi oyla

Meme estetiği denilince akla ilk gelen meme büyütme operasyonlarıdır. Fakat meme estetiği sadece büyütmeyle sınırlı kalmamaktadır. Küçük olmasından rahatsız olan kadınlar olduğu gibi büyük olmasından rahatsız olanlarda vardır ve bu gibi durumlarda küçültme operasyonları devreye girer. Bu durum kişiye hareket kısıtlılığı getirebilir ve sağlığını riske atabilir bir durum olduğunda küçültme talebinde bulunurlar. Bunu dışında meme ucu estetiği, dikleştirme gibi birçok alanda estetik operasyonlar yapılabilmektedir. Bazen iki memenin boyutlarının farklılık göstermesi bile sebep olabilir.

Meme estetiği
 özellikle büyütme 18 yaşından önerilebilen bir uygulamadır. Büyütme operasyonu sırasında kişinin birçok değeri ele alınır. Kişinin boyu, kilosu, yapısı ele alınarak uzmanlar tarafından uygun ölçü tespit edilerek uygulamaya geçilebilir. Bu operasyon meme altında kalan boş alana silikon yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Operasyon sırasında uygun görüldüğü takdirde dikleştirme gibi operasyonlarda devreye sokulabilmektedir. Silikon boş alana uygulandığı için meme dokusunu etkilemez ve süt kanallarının düzgün çalışmasında bir sorun oluşturma.

Meme Estetiği Neden Yaptırılır?

Meme estetiği küçültme operasyonları genel olarak ele alındığında, vücuda orantısızlığı veya sağlık sorunları oluşturması sebebiyle talep edilir. Ağırlığında dolayı sırt ve boyun bölgesinde ağrılara sebebiyet verebilir. Meme dokusunun nasıl alındığına bağlı olarak kalacak olan izler değişkenlik gösterir. Bu izler sadece meme ucunda yuvarlak bir şekilde de olabilir, meme ucundan aşağıya doğru inen bir çizgi de olabilir.

Meme dikleştirme yöntemi ise sarkma durumlarında kullanılan bir yöntemdir. Kilo alıp verme durumlarında, hamilelik süreçlerinde sarkmalar olması oldukça normaldir ve meme dikleştirme çözümü en basit yöntemlerden biridir. Bu operasyon meme yapısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Meme eninde ya da boyunda oluşmuş olan fazlalıkların toparlanması gerekebilir. Protez ile isteğe göre takviye yapılabilir.

Bir diğer meme operasyonu ise iki memenin eşit ölçülerde olmadığı durumlarda gerçekleştirilir. Her iki memenin aynı ölçülerde sarkmamış olması normaldir. Bu durum daha sağlıksız gözüken memeyi sağlıklı gözüken memeye benzetmekle çözümlenebilir. Küçük olan meme büyültülebileceği gibi büyük olan meme de küçültülebilmektedir. Burada önemli olan doğru tespiti yapabilmektir. Küçük ve daha çok sarkmış olan memeyi büyütmek için protez kullanılabileceği gibi yağ enjekte etmek gibi basit uygulamalarla da çözüme ulaşılabilir.


Yazı Güncellenme Tarihi: 20.09.2018

Yasal Uyarı: Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, site üzerinden sağlık hizmeti vermemektedir. Sağlık hizmeti sadece hastanemizde birebir verilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir!

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız

YUKARI
Estetik ve Diş Bilgi Hattı
Diğer Bölümler Bilgi Hattı