Dora Hospital

Bişektomi – Yanak İnceltme

Bişektomi – Yanak İnceltme
Bu makaleyi oyla

Bişektomi – Çağımızın en çok tercih edilen ve popülerliğini koruyan estetik ameliyatları arasında olan Bişektomi işlemi, pek sayıda ünlü kişinin de radarına girmektedir. Yanak inceltme ameliyatının kimler için daha uygun olduğunu, hangi nedenlerden ötürü bu ameliyatın tercih edileceğini sizlere aktaracağız. Bu operasyon estetik görünüm ihtiyacı olarak kullanılmasının dışında bazı durumlarda zorunlu bir gereksinim olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Bişektomi (Yanak İnceltme Ameliyatı) Kimlere Yapılmalıdır?

Bazı yanakların yapıları gereği deri altı yağ tabakası normalden fazla gelişmiştir. Bu nedenle ameliyat, daha çok estetik görünümü güzelleştirmek amacıyla yapılmıştır. Bu tarz durumlarda bişektomi (yanak inceltme) ameliyatı gerekli olabilmektedir. Yüz hatlarına ve vücut yapısına göre aşırı sayılabilecek yanaklar için bu operasyon yapılması idealdir.Bazı yanakların yapıları gereği deri altı yağ tabakası normalden fazla gelişmiştir. Bu nedenle ameliyat, daha çok estetik görünümü güzelleştirmek amacıyla yapılmıştır. Bu tarz durumlarda bişektomi (yanak inceltme) ameliyatı gerekli olabilmektedir. Yüz hatlarına ve vücut yapısına göre aşırı sayılabilecek yanaklar için bu operasyon yapılması idealdir.
Her ne kadar da yanak estetiği sadece kadınların yaptırdığı bir operasyon olarak görülse de, günümüzde erkeklerin de tercih ettiği operasyonlar arasına girmiştir.

Bişektomi (Yanak İnceltme Ameliyatı) Ameliyatı Kararlaştırma Aşamaları

Öncelikle doktor, hasta ile bir görüşme gerçekleştirir. Bu kısımda, yüz yapınız analiz edilir ve ameliyata uyumluluk kontrolü yapılır. Bu konu ile ilgili kapsamlı bir bilgilendirme aldıktan sonra, sizin beklentileriniz değerlendirmeye alınır. Operasyon sonrasında olmasını istediğiniz görünüm hakkında bilgi vermeniz istenir. Beklentileriniz ile operasyon sonrasında meydana çıkacak olan görüntü karşılaştırılır. Bu aşamalar kararlaştırıldıktan sonra ameliyat hakkında bilgilendirme yapılır. Anestezi türü, ameliyat süreci, iyileşme süresi ve günlük yaşama ne kadar süre sonra dönüleceği hakkındaki bilgiler, doktorunuz tarafından size iletilir.

Ameliyatı yaptırmak isteyen kişi, ameliyattan 7-10 gün önce aspirin gibi kan sulandırıcıları kesmelidir. Operasyon öncesinde ağız içinde bir enfeksiyon olmaması da önem arzeder.
Ameliyat genel anestezi ile de yapılabileceği gibi hastanın tercihine bağlı olarak lokal anestezi altında da yapılabilir. Operasyon esnasında hasta acı hissetmeyecektir. Alanında uzman ve deneyimli bir hekim tarafından yapılan ameliyatlarda, 30 dakika içerisinde operasyon tamamlanmaktadır. Ağız içinden olmak kaydı ile yanak içindeki birkaç noktadan girilerek, yanaktaki fazla yağı alma işlemidir. Basit ama tecrübe gerektiren bir işlem olduğunu hatırlatmamızda fayda var. Hekimin hazırladığı plan ve işlem öncelikleri doğrultusunda, yanak ücgeni hastanın yüz hatları göze alınarak şekillendirilir. Kısa sürecek olan bu işlem sonrasında ağız içine eriyen dikişler atılarak operasyon sonlandırılır. Hastanın dikiş aldırma gibi sorunları, kullanılan eriyen dikişler sebebi ile ortadan kaldırılır. Dikişlerin erimesi ise bir ila iki gün içerisinde gerçekleşecektir.

Bişektomi (Yanak İnceltme Ameliyatı) Sonrasındaki Süreçler

Uygulanan operasyon, yanağın iç kısmına yapıldığı için hastalarımızın kafasında birsürü soru işareti olması tamamen anlayış ile karşılanabilir.

Bişektomi Ameliyatı Sonrasında Eriyen Dikişlerin Patlaması Gibi Bir Durum Olabilir mi?

Bu tarzda bir sorunun oluşması gerçek anlamda çok zordur. Dikişlerin mevcut olduğu konum göz önüne alınırsa, yanak içinde bulunan dikişlerinizi hissetmeniz mümkün değildir. Dikişler iki gün içerisinde eriyerek yok olacaklardır.

Bişektomi Ameliyatı Sonrasında Ameliyat Bölgesi Kaç Gün Sonra İyileşir?

Aynı gün içerisinde taburcu olabileceğinizi göz önüne alırsak, ağız içerisinde oluşmuş olan müdahale çok kısa bir süre içerisinde iyileşmiş olacaktır.

Bişektomi Ameliyatı Sonrasında Ne Tür Besinler Tüketebilirim?

Bişektomi Ameliyatı Sonrası Birinci Aşama: Ameliyatı takip eden 2-3 gün içinde su, tanesiz komposto, mevya suyu, süt gibi sıvı gıdalar ile besleniriz.
Bişektomi Ameliyatı Sonrası İkinci Aşama: Ameliyatı takip eden 4-6. gün su ve yumuşak gıdalar tercih ederiz. Yumurta, puding, çorba, çok pişmiş makarna gibi yumuşak yiyecekler idealdir.
Bişektomi Ameliyatı Sonrası Üçüncü Aşama: Ameliyattan sonra 7.günden itibaren günlük yeme alışkanlıklarına geri dönülebilir.

Bişektomi (Yanak İnceltme) Ameliyatının başarı oranı, işinde uzman ve deneyimli bir hekimin dokunuşları ile daha da artmaktadır. Uygulama sonrasında etki hemen görülecek olup, ameliyat kaynaklı şişlik ve ödem gibi etkenlerin tam olarak ortadan kalkması 2 ila 3 hafta sürecektir. Dikkat edilecek bir diğer önemli husus ise ağız bakımına dikkat edilmelidir. Gargara kullanılması, bu dönem içinde enfeksiyon olasılığını önemli ölçüde ortadan kaldıracaktır. Ağız temizliğinin önemli olduğu kadar diş temizliği de ihmal edilmemelidir. Kimi durumlarda oluşabilecek olan ağrı ya da enfeksiyon gibi sebepler oluşması durumda hekiminizin size yazacağı ağrı kesici veya ağrı kesiciler bu rahatsızlığınızı ortadan kaldıracaktır.

Bişektomi (Yanak İnceltme) Ameliyatında Uygulanan Anestezi Türü Nedir?

Bu karar tamamen hastamız ile hekimimizin gerçekleştirmiş olduğu karşılıklı konuşmalar sonrasında verilmektedir. Hasta eğer prosedür sırasında tamamen uyumak ve işlem bitiminde uyanmak istiyorsa genel anestezi kullanılır. Bunun haricinde, Bişektomi Ameliyatı 30 dakika gibi kısa süren bir ameliyat olduğundan ötürü lokal anestezi altında da gerçekleştirilebilir. Tamamen hastamızın insiyatifine bırakılmaktadır

Çocukluk ve gençlik fotoğrafları incelendiği zaman, Angeline Jolie’nin kısmen tombul olan yanaklarının şuanda olduğu hal ile arasındaki fark çok net bir şekilde görülebilmektedir. Köşeli ve çıkık bir elmacık kemiğinin varlığı hemen fark edilebilir. Bişektomi diye adlandırdığımız bu operasyonun etkilerini görmektesiniz.


Yazı Güncellenme Tarihi: 20.09.2018

Yasal Uyarı: Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, site üzerinden sağlık hizmeti vermemektedir. Sağlık hizmeti sadece hastanemizde birebir verilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir!

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız

YUKARI
Estetik ve Diş Bilgi Hattı
Diğer Bölümler Bilgi Hattı